A hely, ami nem hiaba lett egy fogalom. Ahogy egy harvados diak fogalmazta meg az egyemetet meglatogato turistaknak, pont elottem: " Egy ellensegunk van csak...ez nem az MIT(ugyanugy Cambridgeben levo egyemtem, a felejthetetlen Good Will hunting cimu filmet ezen egyetem falain belul forgattak), nem a Yale es nem is mas hires egyemtem az orszagban, hanem a "masik Cambridgi""
Maga a Harvard is egy kesz varos, mintha egy masik vilag lenne. Felepetesileg egy picit a kozepkori varakra emlekeztett, ugyanis az eloado epuleteket, ahol nap mint nap professzorok kutatnak, tanitanak a diakok elik fiatalsaguk aranyeveit kurolveszi egyfajta falszeruseg, mely kore epult kis falukent maga a Harvard Square telepult, tele kis boltokkal, kavezokkal, teazokkal, diakkocsmakkal. Az a ket resz, mint a kozepkori varosban a var es a ot korulvevo varos szinbiozisban el, amit maga a Harvard tart oszze es tamogatja. A diakelet orok fiatalsagot hirdeto hangualta minden sarokban megtalahato. Ebben a kis Harvard "faluban" kulon van Harvard bank, ami csak a harvardos diakok es professzorok szamara elerheto...
A hely hangulatahoz meg jobban hozzad a diakok, akik vilag minden reszerol erkeztek. Ez tenyleg nem szar reklamduma, pedig nagyon jol tudom, hogy ennek hangzik. Maga a Harvard is tamogatja a diakok egymassal valo egyuttelset, egy diak meslete nekem peldaul, hogy 5 szobatarsa kozul egy volt csak amerikai, a tobbi a vilag teljesen mas reszerol jott. Kulon esszet is kellett irnia a sracnak a lakotarsairol es vica versa. Ez a fajta felulrol jovo tamogatasa az ismerkedesnek es a kozos sors ugy osszahozza oket, hogy a parkban olyan termeszeteseggel beszelget az indiai es a latin amerikai diak, hogy azt eloszor csodaltam, majd oket elnezve rajottem, hogy ennek kene a termeszetes lennie.
Persze az elet nem egy habostorta itt se. Mikor valaki vegzett a Harvardon evegik kell visszafizetnie a tandijat, amit szinte biztos, hogy hitelbol fizetett. Ide a legjobb diakok kerulnek be, de magas tandijat is kernek a kepzesert. Ahogy hallottam ennek a politikanak az a lenyege, hogy azok jelentkezzenek, akik tenyleg el akarjak az adott szakot vegezni. Ide nem kellenek az olyanok, akik a kepzes felenel rajonnek, hogy nekik nem ez kell. Ez a szigorusag egy picit belengi az egesz helyet. Az osszes ajtohoz elektronikus kartya kell, amik ugy vannak beprogramozva, hogy oda engedjek be csak az embert, ahol orja van. A teologus hallgato pl nem juthat be a kemiai eloadok epuletebe.
A diakok megis mindent megtesznek, hogy itt legyenek, mert maga a Harvard egy eleterzes, leginkabb miattuk, akik kitoltik ezeket az epuleteket. Sokan, allitolag teljesen ingyen, korbevezetik a turistakat (a harmadik kepen pont egy ilyen csavo van), ugy hogy csucsidomben minden percben az ember egy ilyen csoprotba rohan bele. Az erzes azonban leirhattlan, ahogy latni a kozponti kertben a diakkat,a hogy beszelgetnek, a helyi kavezokba olvassak jegyzeteiket vagy akar dolgoznak. Megvan az ara persze a diaksagnak itt, legjobb peldaja ennek, mikor egy kavezoban fizettem egy egyetemista korban levo csajszinak es az amerikak megszokasoktol elteroen adtam neki borravalot, o meglepodott nagyon. Meglepodosere megkerdeztem, hogy szokas e itt borravalot adni, mire csak elmosolyodott es annyit mondott: "Persze, hisz ebbol elek meg". Megis maga a helyet egy olyan erzes lengi korul, hogy az meg a kivulallo szamara is mamorito, hogy meg a laikusok szamara is egy eleterzes...
Nem hiaba ez a HARVARD...
Coming soon: Kiszolgalas, Massachusetts-Spirit of America
Par kep a Harvardrol(elso homalyos lett, de az egyik kedvenc kepem nezzetek el...):